Luca napi érdekességek - a Luca-szék titka

Miért különleges a Luca-nap?

A Luca-nap az egyik legmisztikusabb hagyományőrző ünnep Magyarországon. December 13-hoz nemcsak Szent Luca katolikus emléke fűződik, hanem a magyar néphagyomány gazdag szokásai is. Közülük talán a legizgalmasabb a Luca-szék készítése, amely egyszerre kapcsolódik a kreativitáshoz és a boszorkányság titokzatos világához. Magyar nyelvterületen „gonoszjáró nap”-nak is tartják, ezen a napon különösen a boszorkányok rontása ellen kell védekezni.

Mi az a Luca-szék, és hogyan kapcsolódik a boszorkányokhoz?

A Luca-szék nem egy egyszerű bútordarab, hanem egy misztikus eszköz, amelyet a hagyomány szerint arra használtak, hogy felismerjék a boszorkányokat. A készítése 13 napot vett igénybe, 7 darabból kellett állnia, és minden nap egy-egy lépést kellett elvégezni rajta Luca-naptól karácsonyig. Szenteste a templomban erre a székre állva a hiedelem szerint láthatóvá váltak a boszorkányok, akik szarvat viseltek a fejükön. A széknek olyan erősnek kellett lennie, hogy egy férfiember súlyát megtartsa.

December 25-én az éjféli misére a „mesterek” (rendszerint fiatal emberek) a kabátjuk alá rejtve lopták be a templomba a széket, majd ráállva megláthatták a boszorkányt. A boszorkányok ilyenkor szarvakat hordtak, és emiatt a templomkapun belépve a fejüket le kellett hajtaniuk. A Luca székén állva éjfélkor viszont felismerték őket.

Hogyan készül a Luca széke?

A Luca-szék készítéséhez többféle fát kellett felhasználni: mézgát, kőrist, cseresznyét, somot és juhart. Ez a szigorú szabály biztosította a szék "varázserejét". A kézműves munkával nemcsak a türelem, hanem a precizitás is fontos szerepet kapott, hiszen a széket készítő személynek nagy odafigyeléssel kellett dolgoznia.

A hagyomány szerint a szék darabjait aprólékos gondossággal kellett faragni, és a munkát titokban tartották. Ezért sokszor az elkészítés helyét és időpontját gondosan megválasztották, hogy a széket titokban csempészhessék be a templomba karácsony éjjelén.

Boszorkányőrzés és menekülés

A hiedelem szerint, miután valaki felismerte a boszorkányokat, gyorsan el kellett menekülnie, nehogy bosszút álljanak rajta.Ehhez mákot szórt maga mögé, hogy az üldözők azzal legyenek elfoglalva. A boszorkányoknek ezt fel kellett szedegetniük, ez volt az oka annak, hogy nem találtak rájuk, és innen ered a magyar szólás: a szerencsés embernek „Mákja van!"

Mi volt a Luca-nap üzenete?

Általában tiltották ezen a napon a kölcsönadást. A Csallóközben sem adtak ki semmit se a házból Luca-napkor, nehogy a boszorkány kezére kerülve bajt hozzon a házra.

A Tápió vidékén is fokhagymával védekeztek a rossz, ártó hatalmak ellen. Az ólak ajtajaira keresztet rajzoltak, miközben mondták: „Luca, Luca távol légy!”

A Drávaszögben a szemétdombra állva hallgatóztak, s ahonnan a kutyaugatást vagy kakaskukorékolást hallották, úgy vélték, abból az irányból jön majd az a legény, aki őket elveszi feleségül. Gombócot is főztek. A gombócba férfineveket rejtettek cédulára írva, s amelyik a leghamarabb feljött, úgy vélték, hogy abban a gombócban rejtőzik a jövendőbeli neve.

Luca-napkor vetették el az ún. lucabúzát, ha karácsonyra szépen kizöldül, a következő esztendőre jó termést jósol. A lucabúzának különféle változatai ismertek.

Hogyan őrizheted meg a hagyományokat?

Szeretnéd közelebb hozni gyermekeidhez a magyar hagyományokat? Az onlinemagyarora.hu segít, hogy a hagyományőrzés élmény legyen! Nézd meg, milyen online magyar órák és foglalkozások várnak rátok, amelyek nemcsak tudást adnak, hanem közösségi élményt is.

Források: https://hu.wikipedia.org/wiki/Luca_sz%C3%A9ke

https://www.arcanum.com/hu/online-kiadvanyok/MagyarNeprajz-magyar-neprajz-2/vii-nepszokas-nephit-nepi-vallasossag-A33C/szokasok-A355/jeles-napok-unnepi-szokasok-A596/december-A912/december-13-luca-napja-A927/

Szeretnél velem tanulni?

Ha szeretnél magyart vagy tanulásmódszertant tanulni, akkor

KATTINTS IDE!

Ha szívesen elsajátítanád az Jose Silva-féle agykontrollt (gyerekeknek), akkor látogasd meg az oldalam, és jelentkezz!


Az egészséges nemzetiségnek pedig egy fő kísérője a nemzeti nyelv, mert míg az fennmarad, a nemzet is él.” (Széchenyi)

Segítség

Adatkezelési nyilatkozat, impresszum

Kapcsolat

  • +3630 6207373